ARAMA

"BOLU TSO, PROJELERİYLE BOLU İŞ DÜNYASINI GELECEĞE HAZIRLIYOR"

"BOLU TSO, PROJELERİYLE BOLU İŞ DÜNYASINI GELECEĞE HAZIRLIYOR"

22 Temmuz 2018 - Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Odamızın çalışmalarını ve projelerini Para Dergisi'nin Temmuz sayısına değerlendirdi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, bünyesinde yürüttüğü projelerle üyelerinin rekabet güçlerini artırmaya önemli katkılar sağlıyor.

Para Dergisi'nin Temmuz 2018 sayısı Doğu Marmara ekinde yer alan röportajında Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Odamızın gündemindeki proje ve çalışmaları anlattı.

Türker Ateş başkanlığındaki Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, lojistikten sanayi sektörüne, turizmden yöresel ürünlerin korunarak ekonomiye kazandırılmasına kadar geniş bir yelpazede yürüttüğü projelerle Bolu ekonomisine ve iş dünyasına önemli bir ivme kazandırmaya hazırlanıyor.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın gündemindeki konuları Para Dergisi için değerlendiren Başkan Türker Ateş, 24 Haziran seçimlerinin tamamlanmasıyla birlikte artık gündemin yeniden ekonomiye odaklanması gerektiğini dile getirdi ve “İş dünyamız için seçim süreci artık geride kaldı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte ülke olarak artık yeni bir döneme başlangıç yaptık. Seçim sonuçlarının tüm ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Bugünden itibaren yeniden tüm dikkatimiz ve enerjimizle ekonomimize yoğunlaşmamız gereken bir döneme giriyoruz. Ülke olarak 2023 iktisadi hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşabilmek için de içeride ve dışarıda güçlü, ayakları yere her zaman sağlam basan, güven ve istikrar ortamının üzerinde yükselen bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Ekonomide rekabet artık global ölçeğe taşınmıştır. Bu uluslararası ekonomik yarışın güçlü aktörlerinden birisi olabilmek için en temel beklentimiz, ülkemizin sosyo-ekonomik gelişmesi ve kalkınması sürecinde ekonomimizin omurgasını oluşturan özel sektörümüzün önünü açacak, sonuç odaklı çalışmalar olacaktır. İş ve yatırım ortamının daha da iyileştirilmesi, iş dünyamızın dünya üzerinde rekabet gücünü artıracak çalışmaların, devlet ve özel sektör işbirliğiyle, iş dünyasının talep ve beklentilerine uyumlu biçimde hayata geçirilmesi önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

Geçici Depolama Tesisi Projesi

TSO olarak hayata geçirdikleri en önemli projelerden birisinin Bolu iline bir geçici depolama tesisi kazandırmak olduğunu kaydeden Ateş, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı güdümlü proje desteğiyle yapılan geçici depolama tesisi ile Bolu’da faaliyet gösteren sanayicilere ürünlerini gümrüklü ve gümrüksüz depolama olanağı tanınacağını ifade etti. Ateş, proje kapsamındaki depolama tesisinin yapım işlerinin tamamlandığını ve önümüzdeki aylarda faaliyete geçirileceğini belirtti.

Ateş, “1999 yılında çeşitli sebeplerle kapatılan Gümrük Müdürlüğümüz, yerel idarelerimizin ve Odamızın yoğun gayret ve girişimleri sonucu 2015 yılından itibaren hizmet vermeye yeniden başladı. Bolu, dış ticarette hedefleri olan, dış ticaretini sürekli olarak artırmayı amaçlayan bir ildir. Dış ticaretimizin artabilmesi için, özellikle lojistik ayağımızın güçlü olması gerektiğine inanmaktayız. Lojistik yeterlilik, İlimizin ekonomik geleceği açısından son derece önemli bir yerde bulunmaktadır. Lojistik sektörümüzün doğru ve sağlıklı bir kümelenmeye sahip olabilmesi için, sektör firmaları ve dış ticarete ilişkin kurum ve kuruluşların yanında depolama olanakları da önemli bir yer teşkil ediyor. Bu geçici depolama tesisi ile firmalarımıza ürünlerini gümrüklü ve gümrüksüz olarak depolama olanağı sağlanacak. Böylece firmalarımıza önemli bir maliyet avantajı sağlayarak rekabet güçlerini artırmaya katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Depolama tesisimiz, Organize Sanayi Bölgesi’nde, proje kapsamında kullanılmak tahsis edilen 19 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edildi. Tesis yerleşkesinde, 3.200 metrekarelik kapalı alana sahip bir depolama tesisi, idari binası ve bağlantılı diğer unsurları yer alıyor.” dedi.

Uluslararası Rekabette Öne Çıkacaklar

TSO Başkanı Türker Ateş, Oda olarak üyelerinin rekabet güçlerini artırmaya yönelik son dönemde hayata geçirdiği sektör bazlı bir diğer önemli proje olan ve saçaklı metal sanayi sektörü firmalarını kapsayan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projesi hakkında da bilgiler verdi. Ateş, şunları kaydetti: “Saçaklı metal sanayi olarak adlandırdığımız sektörümüz, Bolu’nun sanayi yapısında önemli bir yer teşkil eden sektörlerimizden birisidir. 23 firmamızın katılım sağladığı projenin ana firma profilini, beyaz eşyada uluslararası bir marka olan ana sanayi kuruluşumuzun yardımcı sanayi ağını oluşturan KOBİ ölçeğindeki firmalarımız oluşturuyor. Bu sektördeki firmalarımızın uluslararası alanda rekabet güçlerinin artırılmasına, firmalarımıza yeni pazar olanakları kazandırılmasına, dolayısıyla ihracatlarının artmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje, Oda olarak Ekonomi Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz ilk Ur-Ge projemiz olması nedeniyle de bizler açısından önemlidir.”

Lojistik Sektörü İçin TIR Parkı

Önümüzdeki süreçte Oda olarak gündemlerindeki önemli konulardan birisinin de lojistik sektörüne yönelik TIR parkı kazandırılması çalışmaları olacağından söz eden Ateş, TIR parkı projesi ile ilgili lojistik sektörüne yönelik önemli bir adımın daha atılmış olacağını dile getirdi. Bolu’nun uluslararası taşımacılık alanında Türkiye’nin lokomotif illerinden birisi olduğunun altını çizen Ateş, “Bolu’nun sahip olduğu coğrafi konumu, dünya ekonomisinin güncel gelişim trendleri doğrultusunda en verimli biçimde değerlendirebilmek adına, lojistik sektörünün kümesinde eksik olan unsurların hayata geçirilmesi kaçınılmazdır. Bunlardan birisi de TIR parkıdır. Oda olarak bu konuda gerekli fizibilite çalışmalarını MARKA doğrudan faaliyet desteğiyle gerçekleştirdik. Gerek firmalar, gerekse sürücüler açısından modern ve kullanışlı olanaklara sahip bir TIR parkı kampüsünün inşa edilmesi, Bolu’nun lojistik değerini ve konumunu pekiştiren bir etki yaratacaktır. Amacımız, bu projenin de geçici depolama tesisi projesi gibi güdümlü proje formatında hayata geçirilerek sektöre kazandırılmasıdır” şeklinde konuştu.

Turizmde Hedefler Büyük

% 65’i ormanlarla kaplı, doğa harikası bir şehir olan Bolu’nun en önemli sektörleri arasında yer alan turizm sektörü olduğunu belirten Türker Ateş, 51 bin hektarlık bir alanı kapsayan Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nin ilan edildiğini, Bakanlık tarafından yapılacak olan projelendirme çalışmalarından sonra KTKGB’nin Bolu turizminin tesisleşmesine büyük katkılar sağlayacağını söyledi. Projelendirme sürecinin alanında uzman ve uluslararası deneyime sahip kuruluşların katkı ve katılımıyla gerçekleştirilmesinde fayda gördüklerini belirten Ateş, KTKGB içinde yapılacak olan turizm yatırımlarına devlet tarafından beşinci bölge teşviklerinin uygulandığını ve böylelikle bölgenin yatırımcılar nezdinde cazibesinin ciddi ölçüde artacağını kaydetti.

Turizmin her dönemde gündemlerinde olan en önemli konular arasında bulunduğundan söz eden TSO Başkanı Türker Ateş, Türkiye’de 2005 yılında daha kümelenme kavramı tam olarak yaygınlaşmamışken, Oda olarak Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu ile birlikte Bolu’da turizm sektörüne yönelik kümelenme çalışması başlattıklarını söyledi. Bolu’nun sahip olduğu termal kaynaklar dolayısıyla, turizm sektörü içinde sağlık turizminin ayrı bir stratejik önemi bulunduğuna dikkat çeken Ateş, Bolu’yu sağlık turizminde bir marka kent haline getirebilmek için önemli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Ateş, “2014 yılında MARKA desteğiyle gerçekleştirilen sağlık turizmi fizibilite çalışmasında, Karlovy Vary modelini mercek altına aldık. Böylece güçlü ve zayıf yönlerimizi, fırsat ve tehditlerimizi belirledik. Hazırladığımız rapor ile Bolu’da sağlık turizminin mevcut durum ve gelişim potansiyeli ortaya koyduk. Şuanda da Ekonomi Bakanlığı ile birlikte, sağlık turizminde uluslararası rekabetçiliği geliştirme amacıyla HİSER projesini hayata geçiriyoruz. Kurum ve kuruluşlarımızla birlikte, Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri arasında 3. Sırada bulunan Bolu’yu, sağlık alanında bir marka haline getirme vizyonu ile hareket ediyoruz. Bolu, sahip olduğu doğası ile dört mevsim kesintisiz turizmin yaşanabildiği ender illerden birisidir. Sağlık turizminin avantajlarını şehrimizin ekonomik gelişimine tam olarak entegre edebilmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Birçok Ürün İçin Coğrafi İşaret Başvurusu

Son olarak coğrafi işaretler konusunun önemine değinen TSO Başkanı Türker Ateş, çok sayıda marka değere sahip olan Bolu’da, yöresel ürün ve değerlerine koruma altına alarak ekonomiye kazandırmak, yerinde iş ve aş oluşturmaya katkı sağlamak için coğrafi işaretlerin önemli enstrümanlar olduğunu dile getirdi. Bolu TSO Kadın Girişimciler Kurulu’nun girişimleriyle Bolu Keşi, Bolu Dağ Fındığı, Bolu Alıç Sirkesi, Bolu Abant Nilüfer Çiçeği Kolonyası, Bolu Uğut Tatlısı, Bolu Kıbrıscık Pirinci, Bolu Kanlıca Mantarı’nın coğrafi işaretlerini Bolu’ya kazandırmak için Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurularını yaptıklarını ve ürünlerin tescil süreçlerinin devam ettiğini bildiren Ateş, diğer kurum ve kuruluşların da başvurularıyla coğrafi işaret sayısının 20’nin üzerine çıktığını belirtti.

Haberin fotoğrafları

Duyurular   [Tümü]

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri