ARAMA

Meclis Başkanları

UMUT ORAN

11.03.2005 - 17.02.2009

Umut Oran, 1963’te anne ve babasının tıp ihtisası sırasında Almanya’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Saint-  Benoit Lisesi, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Oran, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
 
PROFİL
 
Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Koç Holding’in Tekstil Şirketi Bozkurt Mensucat’da çalışmaya başladı. İş yaşamına Öztek Tekstil’de devam eden Oran, İmalat Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 
 
1992 yılında kendi şirketi olan Domino Tekstil Ürünleri San.ve Dış Tic. A.Ş’yi kurdu. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Domino Tekstil’in fabrikası, Umut Oran’ın 1996 yılından itibaren misyon edindiği “Anadolu’da istihdam yaratma” çalışmalarının bir örneği olarak Bolu’da  kuruldu ve 1997 yılında 30.000 m2 açık, 10.000 m2 lik kapalı alanda faaliyete başladı. Entegre dikim fabrikası olan Domino Tekstil’de halen 600 kişi çalışmaktadır. Bolu’da ilk geniş kapsamlı istihdamı yaratan Domino Tekstil’in ardından pek çok hazır giyim firması bölgeye yatırım yaptı. Personelinin tamamı Bolulu olan Domino Tekstil’de uluslararası teknik, sosyal ve çevre şartnamelere uygun olarak, ABD ve Avrupa markalarının üretim ve ihracatı yürütülüyor.
 
 TGSD BAŞKANLIĞI
  
1993 yılında TGSD’ye (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği) üye olan Umut Oran, 28 Şubat 2002’de TGSD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.
 
Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın ilk gününden itibaren, şartlara teslim olmama anlayışıyla hareket eden Oran, Anadolu’da istihdam yaratmayı ve az gelişmiş bölgelere vergisel muafiyeti hedefleyen, 4325 sayılı yasa ile başlayıp 5084 sayılı yasa ile devam eden  tasarısının yürürlüğe girmesi, Türk hazır giyiminin dünya hazır giyiminin liderliğine gelmesi yolunda çaba gösterdi.
 
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Oran’ın başkanlığı döneminde, “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi “ olan “ Anadolu’da Yerinde İş, Aş, Barış “ sloganı ile Anadolu’nun ulusal ve uluslararası yatırımcılara açılmasına öncü oldu. TGSD, sektöre geleceğe yönelik bir vizyon kazandırmak için de UFUK 2010 Projesi’ni başlattı. Yurtiçi ve yurtdışında yoğun lobi çalışmaları yürüten TGSD, asgari ücret üzerindeki kamu yükünün dünya ortalamalarına düşürülmesi ve kayıtdışının önüne geçmek için fazla sayıda işçi çalıştırmayı teşvik edecek bir sistem oluşturulması için çalıştı.
 
DTÖ, Avrupa Komisyonu, ABD Dış Ticaret yetkilileri ile çeşitli ortak platformlarda, Türk özel sektörünü temsil etti ve çeşitli çalışmalarda bulundu.
 
Sektörde uzlaşmacı ve birleştirici kişiliğiyle rol oynayan Oran, IIFF (İstanbul International Fashion Fair – İstanbul Uluslar arası Moda Fuarı) Fuarı’nın da Konsey Başkanlığını 2002-2005 yılları arasında yürütmüştür.
 
28 Şubat 2002’de TGSD Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Umut Oran, başarı ile yürüttüğü bu görevini 3.yılın sonunda devretmiştir. 
 
BOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI
MECLİS BAŞKANLIĞI 
 
Yerinde iş, aş, sosyal barış projesinin pilot merkezi olan ve yatırımları bulunan Bolu’da 2005 Mart ayından itibaren Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevine getirilmiştir.
 
TOBB
TÜRKİYE KONFEKSİYON VE HAZIR GİYİM SANAYİ
MECLİS BAŞKANLIĞI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde yer alan Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi’nin 17 Temmuz 2006 tarihinde yapılan toplantısı sonucunda Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanlığı görevine getirilmiştir.

ULUSLARARASI GÖREVLERİ

Umut Oran, küreselleşmeyle birlikte yerel sorunların yanısıra tüm dünyada etkin olmanın öneminin artmasından hareketle, uluslararası hazır giyim örgütlerinde de görev aldı.

 
2 Aralık 2002’de IAF’ın (Dünya Hazır Giyim Federasyonu) başkanlığını devralan  Oran, IAF’ın 19. Dünya Kongresi’ni Haziran ayında İstanbul’da gerçekleştirmiş olup bu görevini 3 Aralık 2003’de başarı ile sona erdirmiştir. 

2000-2005 yılları arasında Euratex (The European Apparel and Textile Organisation) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Euratex’in Hazır Giyim Kanadı Başkanlığı görevini yürütmüştür.

ÖDÜLLER 

Umut Oran’ın yönetimindeki TGSD tarafından yürütülen “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi”, Ekim 2002’de Dünya Gazetesi’nin aylık ekonomi ve finans dergisi Globus tarafından verilen “İhracatın Yıldızları 2002-İhracat Teşvik ödülleri “ kapsamındaki “İhracat Temelli Bölgesel Kalkınma Projesi Ödülü”nü,
 
Platin Ekonomi ve Aktüalite Dergisi’nin “Platin Zirvedekiler 2003 “ ödül töreninde “Sosyal Sorumluluk” ödülünü,
 
Genç Müteşebbisler Derneği Türkiye Şubesi (Junior Chamber Türkiye) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı Genci Yarışması 2003” yarışmasında, “ İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik “ ödülünü,
 
Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği'nin 2003 Çevre ve Dostluk Ödüllerinden "Kişi Dalında Dostluk Ödülü"nü almıştır.
 
TGSD, Oran’ın başkanlığı döneminde Dünya Gazetesi’nin her yıl düzenlemiş olduğu “ Ekonominin Şeref Kürsüsü “ 2003 seçimlerinde “ Yılın Sivil Toplum Örgütü “ ödülünü almıştır.
 
İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) İşletme Fakültesi ve Dünya Gazetesi işbirliği ile 1999 yılından itibaren  “Ülkemizde Yılın İşletmecileri” yarışması düzenlenmeye başlanmıştır ve  2007 “Yılın İşletmecisi“ ödülü  Umut Oran’a verilmiştir. 
 
Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu 1988 yılından bu yana düzenli olarak " Yılın Verimli İşçi-İşveren, İş Kadını ve İş Adamları" nı belirlemektedir. Bu kapsamda 2007 " Yılın Verimli İş Adamı " Umut Oran seçilmiştir.
 
CHP (Cumhuriyet Halk Partisi ) Üyesi, 
GAP Kalkınma Platformu Yürütme Kurulu Üyesi, 
Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi, 
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Üyesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın Fahri Üyesidir.  

Duyurular   [Tümü]

BAŞKAN

ÜYELERİMİZ

İdari Yapı

HİZMETLER

BİLGİ MERKEZİ

BOLU

Hizmet Birimleri