Bolu TSO

Çevrimiçi
Bolu TSO

Merhaba 👋

Bize soru sorabilirsiniz?

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI ODAMIZDA COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü Odamız tarafından düzenlenen “Türkiye Yüzyılında Bolu TSO Etkinlikleri” programıyla coşkuyla kutlandı.

Odamız Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanımız Abdullah Alemdar yaptı. Konuşmasında Başkan Alemdar, Türkiye’nin ikinci yüzyılında Bolu’nun yüzyılını belirleyecek önemli projeleri açıkladı. Başkan Alemdar, yaptığı konuşmada Bolu’nun Yüzyılı projelerini madde madde şu şekilde açıkladı; “ 1-) Bolu merkezde mevcut OSB’nin bulunduğu bölgede 210 Hektarlık alanda içerisinde Yüksekokul, anaokulu, kreş, Otel ve sosyal alanlar gibi her sektöre hizmet edecek olan 2. Bir Yeşil Organize Sanayi Bölgesinin kurulması.

2-) Yine Bolu Merkezde 500, 1000 ve 2000 m2’den oluşacak sahip Küçük Sanayi Sitesi kurulması.

3-) Asrın İş Adamları Derneği Bolu Şubesi tarafından bizlerinde desteklediği mevcut Organize Sanayi Bölgesinin yaklaşık 12 katı büyüklüğünde yüzde 98’si kamu arazisi olan 9 milyon 164 bin 883,55 metre2 alana sahip ve 12 etaptan oluşacak olan Bolu Yüzyılı Organize Sanayi Alanı projesi.

4-) İlimiz Yeniçağa İlçemizde 26 yıldır devam eden OSB’nin kamulaştırma çalışmalarının bir an önce tamamlanıp yakın bir zamanda yatırımcılarımıza parsel tahsislerine başlanması. Ayrıca,  Dörtdivan ilçemizde yapılması planlanan OSB projesinin de bir an önce hayata geçmesi.

5-) İlimiz ilçelerinden şehir merkezine göçün engellenmesi, diğer illerden de ilçelerimize tersine göçün sağlanması, ilçelerimizin il merkeziyle birlikte gelişmesi ve kalkınması için Mudurnu ve Seben İlçelerimizde Sera Organize, Besi Organize ve Küçük Sanayi Siteleri Bölgelerinin kurulması, Kıbrıscık İlçemizde Odamız tarafından coğrafi işareti alınan Kıbrıscık Pirincinin de üretiminin artırılması.

6-) Bolu Merkez, Yeniçağa-Mengen-Devrek-Çaycuma hattı üzerinden Filyos Limanına bağlanacak yaklaşık 100 kilometrelik bir tren hattı projesi.

7-) Bolu Merkez, Yeniçağa-Gerede hattı üzerinden İsmetpaşa Tren garına bağlanacak yaklaşık 100 kilometrelik bir yük tren hattı projesi.

8 İlimizin direkt olarak Karadeniz’e ulaşımı noktasında her ne kadar bizim için ütopik görünse de Bolu-Zonguldak Alaplı ilçesi arasında yaklaşık 60 Km mesafelik bir otoyol projesi.

9-) İlimizin, ülkemizin en önemli sanayi, turizm ve üniversite şehirlerinden birisi olan Eskişehir’e doğrudan bağlanması için de Mudurnu ve Göynük İlçelerimiz üzerinden de bir otoyol projesi.

10-) İlimizin Sağlık ve Spor turizmi açısından gelişmesi noktasında stol tipi, küçük uçakların iniş-kalkış yapabileceği bir havaalanı kazandırılması.

11-) Ulaşım noktasında İlimiz merkezinde yürütmekte olduğumuz projelere bakacak olursak en önemli çalışmalarımızdan bir tanesi Mevcut Organize Sanayi Bölgesine Köprülü Kavşak Projesidir.

12-) Ağır Tonajlı araçların şehir merkezine girmeden D-100 üzerinden Arçelik Fabrikasının olduğu bölgeye bağlanması için F Tipi Cezaevi bölgesine dönel kavşak çalışmasının yapılması

13-) Arçelik fabrikasını da içinde barındıran Yukarı Soku bölgesinde yoğun sanayi faaliyeti sebebiyle oluşan ağır araç trafik yoğunluğunu azaltılması ve trafiğin düzenlenmesi açısından bu bölgeye otoyol giriş çıkış gişe istasyonu yapılması ve Bölgeye modern olanaklarla donatılmış bir de Tır Parkı yapılması.

14-) İlimiz merkezine turist çekebilmemiz adına Görsel tasarımlarla desteklenmiş, Bolu’nun tarihi, kültürel, sosyal tüm boyutlarını yansıtan bir şehir müzesi, yine aynı şekilde Bolu’nun yeşil doğasını yansıtacak bir botanik park, gastronomi kültürümüzü ve birikimimizi ziyaretçilerimize yansıtacak yöresel ürün tadım ve satış merkezleri ile Arkeolojik önem taşıyan sit alanlarının gün yüzüne çıkarılarak, bu yerlerin önemine binaen çalışmalar yapılması.

15-) İlimiz turizmi konusunda önemli olan 38,8 bin hektarlık alana sahip turizmin her koluna hizmet verebilecek şekilde planlanan Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB)’nin bir an önce hayata geçirilmesidir. Bizler, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak 11 Yönetim Kurulu Üyemiz ve 41 Meclis Üyemizle birlikte Bolu’nun Yüzyılına damga vuracak projeleri hayata geçirebilmek adına gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesi noktasında Bolu Valiliği başta olmak üzere tüm siyasilerimizden, bürokratlarımızdan ve STK’lardan destek istiyoruz.”

Başkan Alemdar’ın konuşmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Türker Ateş ve Bolu Valisi Erkan Kılıç, günün önemine binaen birer konuşma yaptılar.

Protokol konuşmalarının sonrasında program, Yönetim Kurulu Başkanımız Abdullah Alemdar’ın koordinesinde ve Yönetim Kurulu Üyemiz Cumhur Özçelik’in görev aldığı Yıldız Yönergesi Çalışma Grubunun hayata geçirdiği Odamızın 40 yılı aşkın üyesi olan firmalara, Odamızda geçmişten günümüze görev alan Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerimize, Odamızdan emekli olan personelimize teşekkür belgesi ve plaket takdimlerinin yapılması ile son buldu.

Menü Görüntüle