Bolu TSO

Çevrimiçi
Bolu TSO

Merhaba 👋

Bize soru sorabilirsiniz?

TIR Karnesi İşlemleri

TIR Karnesi Nedir?

TIR Karnesi işlemleri karayolu taşımacılığında, taşıyıcı firmaların daha güvenli ve daha az işlem yaparak uluslararası ticareti gerçekleştirmelerini sağlar. Uygulama, ülkelerin sisteme dahil olmalarıyla başlar. Ülkemiz 1966 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla sisteme taraf olmuştur. Sistemin düzenli işleyişini sağlamak amacıyla her ülkede kefil kuruluşlar oluşturulur. Tüm bu kuruluşların bağlı bulundukları uluslararası kefil kuruluş, “International Road Transport Union” olup ülkemiz adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kefil kuruluştur.


Bolu Ticaret Odası, firmaların sisteme dâhil olması, belgelerin satışı, kontrolü, takibi ve kapatılması işlemlerinde görev yapar. Yapılan bütün işlemler TOBB ile bağlantılı olarak gerçekleştirilir.

TIR Sisteminin Amacı ve Faydaları TIKLAYINIZ.

TIR KARNESİ Sistemine Giriş İçin Nasıl Başvuru Yapılır? TIKLAYINIZ.

TIR KARNESİ Nasıl doldurulur? TIKLAYINIZ.

Taraf Ülkeler için TIKLAYINIZ.

ADRES, ORTAK ve UNVAN Değişikliği vb. İşlemler Nasıl Yapılır?

TIR Karnesi Hamilleri ile Odamız ve Odalar Birliği arasında TIR Sözleşmesi Uygulama Esaslarına bağlı olarak yürütülen; süre uzatımı, kayıp işlemi, ortak/adres/unvan değişikliği, teminat alma, teminat iade talep etme, teminat değişikliği, teminat indirimi, TIR Karnesi alma/iade etme yetkili değişikliği ve TIR Sisteminden çıkma talepleri vb. gibi tüm TIR Karnesi iş ve işlemlerinin TIR Kabul Sistemi üzerinden yürütülmeye  başlanmıştır.

Söz konusu uygulamaya TIR Karnesi Hamilleri https://tobbtir.tobb.org.tr/Portal/AnaSayfa adresinden ulaşabilmekte ve başvurularını bu sistem üzerinden Odamız ve Odalar Birliğine iletebilmektedir. Anılan uygulama üzerinden Odamız kendilerine gelen talepleri https://tobbtiryonetim.tobb.org.tr/Giris sayfasında yer alan uygulama üzerinden inceleyebilecek, uygun olmayan taleplerin düzeltilebilmesi iş ve işlemlerini yine aynı uygulama üzerinden gerçekleştirecek olup, uygun gördükleri talepleri Odalar Birliğine iletir.

Tır Karnesi Suret Onayı İşlemleri:

a. Karne aslı ve sayfa fotokopileri

b. Firma dilekçesi    

TIR KARNESİ HAMİLİ EL KİTABI İÇİN TIKLAYINIZ.