Bolu TSO

Çevrimiçi
Bolu TSO

Merhaba 👋

Bize soru sorabilirsiniz?

Sayısal Takograf İşlemleri

Sayısal Takograf Kartları

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı yapan taşıtlarda çalışan personelin çalışmalarına ilişkin AVRUPA ANLAŞMASI (AETR) ve muhtelif Konsey Tüzükleri uyarınca; 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda mekanik veya elektromekanik takograf cihazları yerine kullanılması zorunlu hale gelen takograf sistemidir.

Sayısal Takograf Kartları, takograf cihazı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanan akıllı kartlardır. Takograf kartları, kart hamilinin takograf cihazı tarafından tanınmasını, veri aktarımını ve hafızaya alınmasını sağlar.


Sayısal Takograf uygulaması kapsamında tahsil edilen sayısal takograf kart ücretleri, 25.11.2023 tarihli ve 32380 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ’de belirtilen yeniden değerleme oranında 2024 yılı için yeniden düzenlenmiştir.

Buna göre;

Kart Ücretleri:

  • Sürücü kartı ücreti: 765 ₺
  • Şirket kartı ücreti: 2.161 ₺
  • Servis kartı ücreti: 2.161 ₺


Sayısal Takograf Başvuru sistemi sürücülerimizin müracaatlarını kolaylaştırmak amacıyla online olarak başvuru yapılabilmesine olanak sağlamak için yeniden geliştirilmiş ve 12.04.2021 tarihinde kullanıma sunulmuştur.

Sürücülerimiz artık Odalara gitmeden,  bilgisayar ve internet ortamından e-devlet aracılığı ile başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilecektir.

Başvuru işlemleri aşağıda belirtilen hususlara dikkate alınarak yapılmaktadır:

1. https://staum.tobb.org.tr/WEB/ adresine giriş yapın ve sağ üst köşedeki Kart İşlemleri’ ni tıklayın.

2. Açılan sayfanın en sağında yer alan Giriş Yapmak için Lütfen Tıklayınız” butonuna basınız..

3. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvuru yapmak istediğiniz kart türünü seçiniz. 

4. Açılan ekranda yer alan kutucuğa sürücü ehliyetinizin arka yüzünde bulunan seri numarayı başında harf olmadan sadece rakamları yazınız ve DEVAM ET butonundan sonra başvuru türünü belirleyerek devam ediniz. EĞER geçerli bir SRC belgeniz yok ise sistem uyarı verecektir ve başvuru işlemleri tamamlanamayacaktır.

5. Açılan sayfadaki yer alan bilgiler girildikten sonra BAŞVURU İŞLEMLERİ tamamlandıktan sonra otomatik olarak sistemin vereceği ÖDEME NUMARASI ile kart ücretleri VAKIFBANK şubelerinden veya İnternet Bankacılığı kanallarından alınmaktadır.

6. KART TESLİMLERİ kart sahibine yâda kart sahibinin başvuru esnasında belirlediği kişilere sadece Odadan yapılmaktadır.

7. BAŞVURU İŞLEMLERİNİN VİDEOLU ANLATIMLARI İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

ÖNEMLİ NOT:

1. Yeni tip ehliyeti olanların biyometrik fotoğrafı ve imzası Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Sisteminin (NVİ) veri tabanından alındığından sisteme otomatik olarak gelmektedir. Eski tip ehliyeti olanlarda ise BİYOMETRİK RESİM (arkası beyaz fonlu) ve boş beyaz kâğıda atılmış İMZANIZIN görüntüsünü sisteme yükleyiniz.

Başvuru sırasında bu bilgileri sisteme yüklemeniz istenecektir.

2. KAYIP/ÇALINTI/EL KONULMA işlemlerinde sisteme kolluk kuvvetlerinden alınmış bu işleme ait TUTANAK yüklenecektir. Kart sahiplerinin kartlarının kaybolduğu, çalındığı ya da zayi olduğu hallerde tutanak asıları olmadan başvuru sahiplerinin işlemleri yapılamamaktadır.

3. KAYIP/ÇALINTI/EL KONULMA/ ARIZALI gibi ikame kart başvurusunda bulunan sürücülerimizin, ödeme yapmadan önce cep telefonlarına gelecek mesajları takip ederek, mesaj geldikten sonra ödeme numarasıyla ödeme yapmaları gerekmektedir. İkame kartın geçerlilik süresi asıl kartın süresi ile yanı olup ilave süre verilmemektedir.

4. ARIZALI kart başvurularında yeni kart için arızalı kartı başvuru sırasında Odaya teslim edecektir. Teslim alınan kartın arızalı olma durumunda ise kartın geçerliliğinin başladığı tarihten itibaren 1(bir) ay içerisinde yapılan arızalı kart başvurularından ücret alınmamaktadır.

5. DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN; https://staum.tobb.org.tr/WEB/ adresini ziyaret edebilirsiniz.