Bolu TSO

Çevrimiçi
Bolu TSO

Merhaba 👋

Bize soru sorabilirsiniz?

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ PROJELER VE İSTİHDAM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Bolu Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile “Üniversite Sanayi İşbirliği, Projeler ve İstihdam Çalıştayı düzenlendi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Organize Sanayi Bölgesi Kampüsü’nde BAİBÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Mustafa İmren, Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Prof.Dr. Ömer Özyurt, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Coşkun Karaca ve Bolu Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Gülen’in açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştay programında konuşan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar, Sanayi ve Üniversite işbirliğinin önemine dikkat çekti ve Türkiye Yüzyılında Bolu’nun yüzyılına damga vuracak projelerden bahsetti.

Başkan Alemdar,  Bilim ve teknolojide yaşanan ilerlemeler neticesinde şirketlerin ve kuruluşların ihtiyaçlarının değiştiğini, bu da bu yeniliklere ayak uydurabilecek profesyonel ve nitelikli personel ihtiyacını ortaya çıkardığını, bu nokta da Üniversitelerin bu nitelikli personelin yetiştirilmesinde eğitim sisteminin vazgeçilmez bir unsuru ve stratejik öneme sahip olduğunu ifade ederek, “Ticaret ve Sanayi Odaları ile üniversite arasındaki karşılıklı faydalar sağlayacak bir işbirliği oluşturulması çok önemlidir. Çünkü Öğrencilerin saha deneyimi kazanması, sanayinin ihtiyaç duyduğu becerilerle donanmaları ve gerçek dünya sorunlarına çözüm üretmeleri açısından da bu işbirliğini son derece kıymetli buluyoruz. Bu işbirliğinin artırılması ve güçlendirilmesi, geleceğe yönelik daha başarılı adımlar atmamızı sağlayacaktır” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından 3 oturum da gerçekleştirilen çalıştayın 1. Oturumunda KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Mesut Çınar, İşkur Müdürü İsmail Yalçın, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Ali Gülen ve BAİBÜ Proje Destek Ofisi Sorumlusu Prof.Dr. Fatma Öztürk, kurumlarının yaptıkları çalışmalarla ve proje destekleri ile ilgili sunum gerçekleştirdiler.

Çalıştayın 2. Oturumunda NÜRDAM Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Yalçın Kalkan, YENİGIDAM Müdürü Prof.Dr. Turgay Pekdemir, BETUM Müdürü Prof.Dr. İbrahim Çakır ve KARMER Müdürü Doç.Dr. Murat Tarhan, kurumlarının yaptıkları çalışmalarla ve proje destekleri ile ilgili sunum gerçekleştirdiler.

Çalıştayın 3. Oturumunda ise, ilimiz Sanayi Sektörünün önde gelen firma temsilcileri, SEM-MAK A.Ş. firma yetkilisi Emin Semercioğlu, Pakform A.Ş. İşletme Müdürü Emin Gölcük, Tansel A.Ş. İşletme Müdürü Fırat Taşkaya, Decorita Ltd.Şti. firma temsilcisi ve TOBB Bolu İl Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Murat Karaağaç, Bolparsan Brode Tekstil Metal Sanayi A.Ş. İşletme Yöneticisi Erdem Kök, Uslu Pres A.Ş. Bolu Şube temsilcisi Serdar Baygın ve BOLÇİ A.Ş. firma yetkilisi Hasan Aksoy, sanayicilerin Üniversiteden beklenti ve taleplerini anlattılar. Çalıştay katılımcıların soru ve cevaplarıyla sona erdi.

Haber Tarih: 06 Aralık 2023
Menü Görüntüle